Pastebėjimai


Japonai - šaunuoliai

Žmonės paslaugūs ir mandagūs. Kartą paklausus kur vaistinė, viena ponia ne tik palydėjo iki jos, bet ir padėjo su vaistininke susikalbėti, kad tinkamą vaistą pasiūlytų.

Tvarka ir tyla - čia vertybės.


Absoliutus punktualumas!!!

Jeigu parašyta, kad traukinys ar autobusas bus 11.32, ar 27 ar 48 min, tai taip ir bus, galite savo laikrodžius pasitikrinti. Nuotraukoje Tokijuje skaičiuoja laiką iki Olimpinių žaidynių atidarymo 2020 liepos 24 d. sekundžių tikslumu.

Traukiniai, metro ir šiaip visa susisiekimo infrastruktūra bei ženklai - sklandžiai, patogiai - puikiai, lenkiam galvas.


Maistas - super!!!!!

Maistas - ypatingai skanus. Valgo beveik viską: visokią mėsą, žuvį, jūros gyvius, daržoves, vaisius, sriubas. Porcijos mažos, neriebu - pasaka. Nerealiai skanu. Apie šį nuostabų maistą mes Jums dar atskirai parašysime.


Saugu

Ramiai galite keliauti, kur jums reikia bet kuriuo paros metu ir netgi su atvira kuprine ar rankine - niekam nieko iš jūsų nereikia.

Dar rimtas saugumo aspektas - tai šalis, kur į viešą tualetą galima eiti be jokios baimės.


Darbų sauga

Didžiuosiuose miestuose kad kažką pastatyti, dažniausiai, reikia kažką nugriauti. Šie darbai vyksta pavyzdingai - visas plotas sandariai uždengiamas, griaunant naudojamas vanduo, kad mažiau dulkėtų, teritorija iš gatvės pusės ne tik atitveriama, bet dažnai ir specialūs darbuotojai nukreipia pėsčiuosius gatve ir pristabdo automobilius.


Rūkymas

Gatvėse rūko tik tam paskirtose ir ženklais pažymėtose vietose.


Labai daug "vending'o" aparatų

Šaunus maitinimo vietų metodas - lauke stovi aparatas su paveiksliukais ir kainomis (su mokesčiais ir be nesamonių), kur gali užsisakyti ir susimokėti. (Kaip mūsuose aparatuose šokoladukus ar vandenį perka). Aparatas išspjaus lapelį su jūsų užsakymu, o užėję į kavinės vidų netrukus maloniai gausite užsakytus skanėstus.


Netikėtas grožis - kanalizacijos dangčiai

Visi dangčiai padaryti ant šaligatvių, ne gatvių ir lygut lygutėliai su kelio danga. Vajergau koks stebuklas! Iškart siūlau mūsų specialistų delegaciją mokytis siųsti!!
Be to, labai dažnai ant jų to miesto įžymios vietos atvaizduotos, o kai kurie dar ir spalvoti.


Pamišę dėl higienos. Tualetas - stebuklas

Pamišę dėl higienos. Visur rankų dezinfekantai, rankšluostėliai ir servetėlės (supakuota į plastiką) rankoms valyti, o tualetai - verta atskiros temos :) Jeigu tik esmę: klozetas padarytas taip, kad atlikus reikalus čia pat sėdint gali jums bent trimis būdais vandens pašmirkšti - pasturgalį nusiprausti. Ne visur, o kur mažumą mandresni - su šildoma sėdyne (šekit skandinavai, jūs tik mašinos vairus šildyt tesumąstėt), papildomas mygtukas nuleidžiamo vandens ar kitam garsui groti - mat ramiau visiems bus. Namie tualetui skirtos ir atskiros šlepetės.

Moterų tualetuose visada yra viena kabina su sėdyne vaikui pasodinti. Alvydas sakė, kad vyriškių tualetuose tokių nėra, deja. Ne man turbūt čia teorijas dėstyti, bet gal gimstamumą paskatintų, jeigu ir tėtukai vaikais užsiimtų, o ne tik moteris į barus nemokamai kviestų?..


Vaikų uniformos

Labai gražios. Tokias pat jie ir savo filmukuose paišo. O kai grupė vaikų eina į muziejų ar pan. - visiems kokį vienodą galvos apdangalą parenka - lengviau paskui sugaudyti.


Šventyklos

Jų daug. Nors sakoma, kad japonai nėra labai religingi, bet maldos vietų daug. Nors... Kita vertus, palyginus su pvz. bažnyčių skaičiumi Lietuvoje, ten šventyklų gaunasi mažai :)
Ir labai pragmatiškai viskas pažiūrėta - šventykloje labai aiškus meniu kiek turite pinigėlių įdėti į voką kokia tema dievo pagalbos prašydami.


Japonai, kas per velnias?


Shinkansen bilietai

Kad nusipirkti bilietus greitajam traukiniui Shinkansen, turi atvažiuoti iki tam tikros stoties, kur yra Japan Rail kasa. Tiesa, didesnėse stotyse yra jų bilietų pardavimo automatai, bet mūsų dviejų magistrų išsilavinimo neužteko, kad suprastume kaip... Kodėl kaip galybės kitų dalykų pasaulyje, šių stebuklingų bilietų negalima nusipirkti internetu?


Kas mandagu, kas ne

Sriubą, makaronus garsiai šliurbti - mandagu, netgi pagyrimą virėjui išreiškia. Taip pat mandagu traukti nosį, kai sloga bėga. Pūsti nosį nemandagu, mat garsas gali aplinkiniams trukdyti. Smagu, kai autobuse valandą laiko peršalęs kaimynas mandagus būna :)


Aukštiems žmonėms sunkiau..

NE VISUR, bet tikrai pasitaiko, kad lubos, durys ar praėjimai yra žemai... man tai taip nepasitaikė, bet Alvydas dažnai šioje šalyje kur eidamas galvą trankėsi ir trankėsi :(


Naudojimasis telefonu ir internetu

Norint nusipirkti vietinę SIM kortelę, jeigu nepasiseks netyčiom arti apsigyventi, gali tekti pavažiuoti vieną - kitą metro ar traukinio stotelę iki specializuotų įrangos parduotuvių. Čia jums nueiti iki artimiausio kiosko oi neužteks.

Internetas. Vaje, vaje kaip mes išlepinti nesukti galvos dėl interneto, nes visur ir visada turime gerą kokybę. Tokijuje, artėjant Olimpinėms žaidynėms, sako jie stengiasi pagerinti wifi infrastruktūrą turistams, pusė velnio, išsivertėm. Bet Japonija - ne tik Tokijas.


Spąstai turistams

Tokijo baruose ar kavinėse (ypač populiariausiuose turistų rajonuose Shinjuku, Shibuya) reikia budrumo: kai kurios įstaigos patiekalų, gėrimų kainas rašo be mokesčių ir ima 2-3 eur įėjimo mokestį (cover charge) žmogui. Aš tokių bajerių nesuprantu, tai vargšui alkanam Alvydui teko eiti ieškoti kitos vietos :)


Taksi

Visuose miestuose, kur buvome, taksi automobiliai labai panašūs ir atrodo kaip iš praėjusio šimtmečio. Beje, važiuoti jais - brangu. Nes viešasis transportas ten PUIKIAI išvystytas, jie stengiasi valdyti transporto taršą miestuose, o ir realaus poreikio net nėra.


Pamišimas dėl higienos = visur plastmasė

Visur naudoja labai daug plastiko. Laaabai daug. Čia japonams tikrai yra ko iš mūsų pasimokyti. Kad tiek energijos, kiek skyrė tulikų tobulinimui, skirtų plastiko vartojimo mažinimui! Pamačius šią sausainių pakuotę visai pasiutau!


Lošimo aparatų salonai

Garsiai kala muzika, galima rūkyti, dažniausi lankytojai - vyrai, bet nemažai senolių - ir diedukų, ir bobučių. Pamišimas ir su loterijų bilietais - labai populiarūs dedikuoti loterijos bilietų kioskeliai gatvėse. Va taip santūrūs japonai šėlsta :)


Elektros instaliacijos

Tikim, kad turbūt viskas gerai veikia, bet žiūrisi tai nepatikimai.Naujausi įrašai

Svalbardas. Kur? Kodėl? Ir ko?

Lietuvoje vidurvasaris, tauta ruošiasi švęsti Jonines. O mudu į kuprines kemšam termo rūbus, šiltas kojines ir kepures, žiemines striukes ir laimingi ruošiamės kelionei į šiaurę :) Pačią šiauriausią, kiek paprastiems mirtingiesiems įmanoma.

Haikas iki Foxfonna ledyno

2019 birželio 20 d.
Pasipuošę sniego batais žygiuoti pradedam nuo gražios panoramos į Isjforden fjordą vienoje pusėje ir į statoką snieguotą kalną, į kurį ir lipsime.

Ledlaužis - baidarėmis prie ledyno

2019 birželio 21 d.
Antras rytas Svalbarde!
Šiandien bus fantastiška diena, nes laukia dar vienas Ledlaužiu vadinamas nuotykis! Baidarėmis plaukiosime prie ledyno!
Gerai, gerai, pakvėpuojam ir apie viską iš pradžių :)

Arktinis iššūkis

2019 birželio 22 d. Rimčiausia diena Svalbarde. Šįryt ruošiamės į Arktinį iššūkį - vieną rečiau pasirenkamų pramogų šioje saloje. Sako, kad ji - drąsiems ir stipriems. Hm... Tai Alvydui tinka, o kaip Jūratei seksis - pamatysim :)

Longyearbyen apylinkės

2019 birželio 23 d. Poilsio diena. Šiandien vaikščiosime po Longyearbyen apylinkes.

Kruizas į apleistą miestą - Piramidė

2019 birželio 24 d. Paskutinė diena saloje. Šiandienos plane - kruizas į apleistą rusų angliakasių miestą - Piramidė.

Svalbardo augaliukai

Svalbardo vasara trumpa - vos keturi mėnesiai. Viena laimė, kad saulė nenusileidžia visą parą - galima visas 24 val. intensyviai žaliuoti, žydėti ir brandinti sėklas.
O augti dideliam nėra nei maisto, nei prasmės.

Gamta keičiasi

Tuščiai burną aušintume sakydami, kad mums Svalbarde patiko. Kaip gražu gali būti ten, kur nėra nieko ir tuo pačiu, visko tiek daug! Bet... Svalbardas nėra rojus žemėje. O mes - žmonės esame atkakliausi naujų žemių užkariautojai ir atkakliausi kenkėjai.