Dar kartą skyrius mieliausioms mamoms ir visiems gerų širdžių žmonėms, mylintiems gyvąją gamtą.
Man šis augalijos rinkinys - kol kas įdomiausias.
Augmenija čia įvairi ir turtinga, ypač vietose, kur būna daugiau vandens.
Labai laukiau, kada pietinėje saloje pamatysime lubinus! Jie čia pavasarį papuošia pakeles įvairiausiomis spalvomis :)
Šis gražus geltonas krūmas pasirodo yra baisus parazitas. Panašus brudas kaip Sosnovskio barščiai. Vietiniai pasakoja, kad kažkada nieko blogo negalvodamas kažkoks naujakurys škotas atsivežė šio krūmo sėklų, kad mat tėvynę primintų. Jeigu būtų žmogelis žinojęs, kad jo išeiviška nostalgija pavirs baisiu kenkėju, kuris sparčiai užsėja visus laukus, kalnus, pakeles... Mums irgi buvo gražu, nes ryškiaspalvio krūmo geltoni žiedai tikrai praturtina kraštovaizdį spalvomis. Vienas žiedas subrandina apie 20 sėklų, ant šakelės apie 50 žiedų. Krūmo dydį matote, taigi dauginasi bjaurybė greičiau nei žili plaukai smilkiniuose ir deja, deja, kur užsisėja šis parazitas, nebeauga niekas kitas. Naudingos pievos ar kiti pasėliai per trejus metus gali virsti visiškai beverčiais. Vienas būdas su jais kovoti - purkšti. Žemės savininkai netgi gali gauti baudas, jeigu savo žemėje šių pabaisų nenaikina.
Kalnuose gėlių mažai, mat šalta. Dažniausiai jos smulkios, žemos.
Kalnuose augančios mažos pakalnučių giminaitės ir visas krūmas "pakalnutis", augantis kieme.
Labai nustebino jų raudoni kaštonų žiedai. Labai gražu!
Ir žinoma, apie paparčius. Kaip rašėm, šiose salose jų suskaičiuoja 200 rūšių. Nebijokit, visų nesufotografavom :) Užfiksavom keletą mums įdomiausių.
Pirma foto - Kidney fern (Inkstų papartis). Sako, kad taip kūrybingai pavadintas todėl, kad lapeliai panašaus dydžio ir formos į žmogaus inkstą. Antra foto - Silver fern (Sidabrinis papartis). Visiškas paparčių karalius, maorių naudotas daugybei tikslų: rūbams gaminti, lovoms kloti, miške keliui žymėti ir kt.
Šiose foto vėl kitos paparčių rūšys: Juodasis paparčių medis, Ponga ir labai keistas medelis, kurio siaurus lapelius aštriais kraštais maoriai naudojo kaip medžioklės ginklus.
Pirmoje foto Cabbage tree (Kopūstų medis), baisiai skirtingas mūsų supratimas apie kopūstus :) Antroje ir trečioje - panašiai apaugę dauguma medžių abiejose salose, ant kiekvieno medžio gyvena samanos ir įvairūs kiti augalai. Vietiniai pasakojo, kad šie augalai - ne parazitai. Net keista tokia rūšių simbiozė, nes kartais atrodo kad pats medis net pasislepia po visais jo "kaimynais".
Šiose nuotraukose - Manuka. Tiek australai, tiek naujazelandiečiai labai vertina šio medelio medų. Vienoje nuotraukoje - gyvybės galia - nors pusė krūmo sudegė gaisro metu, kita pusė apsipylusi žiedais :)
Kaip ir Australijoje, taip ir čia - mūsuose vertinamos kalijos, čia tikrai yra patvorių gėlės. Ir dažniausiai jos auga ten, kur žmonės laiko šiukšlių konteinerius! :/
Daugelyje naujazelandiečių kiemų puikuojasi rožės. Daug jų ir įvairių, kvapnios ir dailios. Taip pat sutikome ir spalvingų našlaičių (už ką joms toks baisus pavadinimas?). Bet mūsų akiai jos ne tokia egzotika, tai Jums užfiksavome tik kelias.
O ši ramunė, pasirodo net ant vietinių pinigų papuolė! Nustebome, nes šią gėlę matėme tik kartą ir tai darželyje prie namų, o ne laukinėje gamtoje.
Patiko? Nepatiko? Mums įdomu, ką jūs galvojate ;)