Čilės asorti

Iš visų pietų Amerikos žemyno šalių labiausiai norėjau vykti į Čilę. Viešojoje erdvėje sukurta reputacija sukėlė azartą ir lūkesčius.

Tačiau, deja, deja... Teko nusivilti. Kurį laiką dvejojau ar verta čia savo nepozityvą aprašinėti. Tačiau padrąsino kelionėje sutiktų pakeleivių įspūdžiai, nes jie tokie pat - visi čiliečiams negaili tvirtų epitetų.

Tikrai stengėmės į viską žiūrėti tolerantiškai ir atlaidžiai. Galiausiai ir mūsų šalelėje visko nutinka. Bet lodoriai mus nugalėjo :)

Pabandysime sistemingai surašyti ir gerus, ir negerus patyrimus.


Gamta

Didžiulis turtas! Šalies plotas - 757 kv. km, kaip beveik 12 Lietuvų arba 3 Naujosios Zelandijos.
Gamta labai įvairi, nes šalies teritorija tęsiasi nuo 17° iki 56° laipsnių platumos! Rytuose - Andai, vakaruose - Ramusis vandenynas.
Tikrai yra ką žiūrėti, kur važiuoti, eiti, lipti, plaukti, nerti ar skristi.


Keliai

Šiaip sau. Važiuoti teko daug. Asfaltuotų kelių yra, kokybė nebloga, bet labai norėtųsi, kad bent populiariose turistinėse vietose nereiktų žvyrkeliais važinėti.


19% ale PVM mokestis

Šalyje mažiau nei 60 dienų būnantys turistai už apgyvendinimo (ar kt. paslaugų eksportui priskiriamas) paslaugas Neprivalo mokėti 19% mokesčio jeigu moka grynaisiais arba kortele USD valiuta.
Taip teigia įstatymas, bet chitražopai, atsiprašau, gudragalviai gali jums pasakoti ir savaip.


Nacionaliniai parkai

Čia tai jau mus laikykite!
Pvz. Torres del Paine Nacionalinis Parkas - populiariausias šalyje.
Bilietas žmogui trims dienoms - 29 eur. Solidu. O kaimynai argentiniečiai į gretimą Glaciares nac. parką kviečia nemokamai.

Atrodytų, kai tokia kaina ir tiek žmonių (sezono metu apie 600 žmonių/dieną), parko infrastruktūra turėtų būti gerai prižiūrima, gerai organizuotos paslaugos. Nė velnio!!!

Įėjimo bilieto internetu susimokėti negalima. Tik vietoje ir tik grynais. Bet ima ir pesus, ir dolerius, ir eurus. Tai lankstumas! :)
Visi atvažiavę pirmiausia eina į eilę, kad mažoje patalpėlėje pažiūrėtų 2 min trukmės filmą apie parko taisykles. Tada į naują eilę - susimokėti įėjimo mokestį. ~45 min. prastai investuoto laiko.

Informacinių ženklų trūksta ir haikų takai prasti, atrodo tiesiog kažkada žmonių praminti.
Trūksta tualetų populiariose stotelėse arba takuose.
Vidiniai keliai neasfaltuoti ir už pavežimus jais reikia mokėti papildomai - mums gavosi bent 9 eur žmogui dienai.

Vos už kelių šimtų km - Argentinos Patagonija. Labai rekomenduojam čiliečiams apsilankyti ir pasimokyti. Taip pat nuostabiai organizuoti ir prižiūrimi JAV, Tasmanijos, Naujosios Zelandijos nacionaliniai parkai.


Kūrybiškumas

Suvenyrai.
Matėme įdomių, fainų ir kartais baisokų. pvz. šitas puodelis matės arbatai :)

Taip pat man patiko "inkiliukai" Puerto Natalese ant namo fasado primontuotiems elektros skaitikliams.

Gatvės menas. Aišku, šio gėrio sostinė - Valparaiso. Turbūt dar nematėme pasaulyje miesto, kur būtų daugiau išpieštų viešų erdvių.


Maistas

Patiekalai panašūs į argentiniečių, bet per tokį šalies ilgį, turi ir savitų sugalvoję.
Kaip jau rašėme, maisto pasirinkimas įvairus, rasite visa ko: nuo vietinių empanadų (vos ne mūsų kibinai) iki jūros gėrybių ar afrikietiškų patiekalų. Daugiausiai suvalgėme: jautienos steikų, vištienos, troškinių su aviena, retai, bet skaniai žuvies ar jūros gyvių. Dažnai prie visko bus bulvių ar ryžių. Daržovės, pvz. geros salotos, kainuoja brangokai.

Beje, apie žemyno tradicinį kokteilį - Pisco sour. Argentinoje siurbčiojom - skanus, lengvas. O kai paragavome Čilėje... Kaip nuo kiemo kašio tiesiai į Olimpiadą! Čia kokteilis toks, kad vieno ir gana :)

Beje, pagaliau valgėme garsiosios p. amerikos Seviče! Tai marinuotos žalios žuvies patiekalas su daržovėmis. Man patiko.

Kartą vokiškame bare užsisakėme šviežios mėsos užkandį. Čia kaip mano ispanų kalbos žinios sužibėjo :) O kai pamatėme, ką gavome - akimirkai sutrikome - faršas?!! Bet viskas, ok - jautienos tartaras. Juoko buvo :) Užskaitome - skanu, tikrai skanu. Ėjome ten ir kitą dieną - patiko mums vokiečių maistas. Toks... Lietuvą primenantis :)

Beje! Radome ir beveik Kuršėnų vyniotinį!!!

Deja, dažniausiai maistą praryjam ir vėl neturim ką parodyt...

Vietiniai labai dažnai valgo užgerdami koka kola. 1.5 l butelis dviems - pats tas. Kola vaikams - irgi puikiai.


Tvarka ir švara

Dažniausiai - prastai. Oi nekartą norėjosi paraginti susitvarkyti. Ir ne šiaip kur, o savo pačių kiemus, patvorius, gatves ar net trobas.
Gyvenome įvairaus tipo ir kainos viešbučiuose. Susumavus visas vietas švarai ir tvarkai duotume 7 iš 10. Ir balą į viršų gerai timpteli venesuelietės Mildred valdomas viešbutukas San Pedro.
Beje, labai rekomenduojam www.hostalhaalar.com

Geriausias akibrokštas - atvažiavus į butą Valparaiso (110 eur parai) pastebėjau, kad lovoje nepakeista patalynė - kavos dėmės, pilna ilgų juodų plaukų. Teko šeiminkui pabaksnoti pirštu, kad įtikinti, jog neprisigalvoju. Patalus pakeitė. Rankšluosčiai irgi senai savo jaunas baltas dienas bepamena. O visą butą, ypač taukuotą virtuvę, palikome švaresnį, nei radome. Žmogus baisiai supyko už prastą įvertinimą.


Aptarnavimas arba kartais rankos iš šiknos dygsta

Brangesnėse maitinimo vietose - gerai. Gerai ir ten, kur dirba ne čiliečiai. Galime pagirti kolumbiečius, venesueliečius, ispanus.

Patys patyrėme nemažai prasto aptarnavimo pavyzdžių ir nuotykių, kelionėje sutikti žmonės dar geresnių istorijų papasakojo. Čiliečiai greiti tol, kol sumoki pinigus, tuomet kaip ir viskas padaryta. Taigi, šioje šalyje nesitikėkite, kad dėl to, jog eate klientas ir mokate pinigus kažkas jumis rūpinsis, tai - jūsų reikalas.

Trumpi pvz.:
1. Užsisakėte mašiną, o atskridus sako, kad nė vienos laisvos neturi? Neikite nuo langelio tol, kol ko nors jums nesuras.
Istorijos herojai gavo bent kokią mašiną po 8 val.
2. Užsisakėte viešbutį, tačiau jums sako, kad rezervacijos nemato ir kambarių neturi? Niekur neikite, kol neras tinkamos alternatyvos.
Istorijos herojai naują vietą rado patys, tiesa, sąvininkas pavežė iki naujos vietos.
3. Nusipirkote autobuso bilietą, laukiate, ten kur jums nurodė ir autobusas vėluoja 20 min.? Eikite į agentūrą ir patys klauskite kame reikalas. Gali būti, tiesiog dar nesurinko pilno autobuso keleivių - niekas jums nieko neaiškins. Istorijos herojai išvažiavo 45 min vėliau, nei grafikas.
4. Pustuštėje aikštelėje taksi automobilis pervažiuoja kuprinę su jūsų daiktais? Galvojate bėgte vytis ir sustabdyti tą automobilį? Turėkite galvoje, kad policiją gali iškviesti jums patiems - mat agresyviai elgiatės.
5. Užsisakėte viešbutį, bet nei pagal google, nei booking.com ar agoda žemėlapius jo nerandate? Nėra ir jokio telefono numerio? Skubate į oro uostą grąžinti mašiną? Ech, varliukai. Internete susiraskite viešbučio nuotrauką. Gali būti, kad jis vos už 500 metrų - pasivaikščiosite - rasite ;)


Ženklai San Pedro

Kažkokį nesutarimą jie turi su kelio ženklais :)


Depiliacija

10 balų!
Kadangi žmonėms ant kūno plaukai auga visada, o moterims jų šiukštu negalima turėti, susiradau gretimam rajone grožio salonėlį. Gatvėje nesunku pastebėti, kad vietinės damos šioje srityje turi gerokai daugiau reikalų.
~60 metų ponia Marija ant odos tepė ir plėšė man nematytą šiltą tirštą masę. Kaip mudvi išsiaiškinome ispaniškai, tai iš avių kažko gaminama priemonė :) Ir stebuklas buvo tai, kad turbūt pirmą kartą Niekur nejaučiau Jokio skausmo! Truko ilgokai, bet buvo verta!


Stereotipai

Dažnai pietų amerikiečiai pašiepia argentiniečius - jie pasikėlę. Arba boliviečius - varguoliai. Čiliečiams tikrai reiktų patylėti, gerai pagalvoti, pasiimti į rankas šluotą ir pasidarbuoti.
Šį straipsnį rašau Bolivijoje, kur esame 2 dienas, kur (bent kol kas!) esame labai pozityviai nustebinti.Komentarai: 1

  • Iveta

    2020-01-21 21:36

    Na taip viskas aišku ir puikiai išdėstyta, kad nėra net ką pridurti :) 10 balų už rašinėlį :)

Patiko? Nepatiko? Mums įdomu, ką jūs galvojate ;)Naujausi įrašai

Žygis per pūgą ir Reynisfjara paplūdimys

Kam patinka nukritę lėktuvai ir žygis per pūgą? JAV karinio jūrų laivyno lėktuvui baigėsi degalai ir jis sudužo juodajame Sólheimasandur paplūdimyje. Kas iš jo liko? Einame pažiūrėti ir mes :)

Arkliai ir kriokliai

Ar žinote, kad islandai turi 46 žodžius sniegui apibūdinti? Nemažai. Kaip ir sniego :) Šįryt išvažiuodami susipažinome su iki šiol mums nematyta sniego rūšimi.

Drąsuoliai atvyko. Pirma susipažinkite su oru

Į gražiąją salą nusileidome vakar vakare, gavome mašiną ir jaukią nakvynę su į langą barbenančiu lietumi ir vis prasisukančiu švyturio spinduliu. Pirma naktis - lyja ir debesuota, t.y. šansai pamatyti pašvaistes nuliniai. Einame miegoti.

Besivaikant šiaurės pašvaistes arba Islandija žiemą

- Kur? Į Islandiją? Bet juk ten šalta!!
- Aha, bet ne taip smarkiai kaip Jūs galvojat. Be to, mes norim šiaurės pašvaistes pamatyt ;)

Trumpai apie islandų maistą ir ne tik

Islandai - šiauriečiai prie jūros, taigi ir jų tradicinis maistas atitinkamas - kad sotu būtų. Daug jūros gėrių, daug avienos, ir šalia - viso kito įmanomo pasaulio maisto: nuo picos iki suši.

Pagulėkim karštame upelyje?

Tinginio diena!
Malonu, malonu... :) Na nebus kad jau taip visai visai tinginio, bet bus gerai!

Griaustinio dievo draustinis - Thorsmork

Dar vienas gražus šviesus rytas, kai kylame anksčiau ir lipame į atsparųjį autobusą - važiuojam į šalies gilumą. Tikslas - Thorsmork slėnis, draustinis.

Diena paveiksle - Landmannalaugar!

Kam Islandija jau patiko, šiandien garantuotai negrįžtamai įsimylės!