Krioklys, krateriai, verdanti žemė ir sieros kvapas

Labas! Šiandien traukiam toliau į rytus pro šiaurinės Islandijos tyrlaukius. Žodžių archyve šis pasišovė kaip tinkamas matomai gamtai apibūdinti. Kažkur tolumoje kartais matyti kalnai, o šiaip - lygumos ir platumos. Lietuvoje tokiose lygumose visur klesti žemės ūkis. O čia ne taip paprasta - sustojus matyti, kad tie laukai - lava, apaugusi samanomis, žole, o kartais tiesiog sena, kieta, aštriais gabalais sustingusi lava. Matyt dirvožemio čia nedosnu.


Grabrok

Pavažiuojam visai netoli ir stojame žiūrėti vienos iš vietinių "lavos gamyklų".
Tiesa, ši jau senai užsidariusi, net samana apaugusi :)

Čia stūksto net trys krateriai. Aplink vieną jų galima apeiti. Geologai mano, kad paskutinis jų išsiveržimas buvo prieš daugmaž 3600 metų.


Godafoss krioklys

Islandiškai žodis 'foss' reiškia krioklį, o šio pavadinimo priekyje esantis 'Goda' - dievų. Nežinia kada ir kodėl jis taip pavadintas. Viena iš istorijų - kad 1000 metais saloje gyventojams apsikrikštijus, vieno kaimo vadas į šį krioklį sumetė visas pagoniškų dievų skulptūras.
Karalius mirė tegyvuoja karalius! :)

Pasagos formos 30 m. pločio krioklio vanduo krinta 12 metrų žemyn, saulėtomis dienomis sukurdamas plačią vaivorykštę. Tikrai vienas gražiausių Islandijoje.


Storagja tarpeklis ir Grjotagja ola

Pirmiausia praeiname nediduką tarpeklį, kurio pradžioje galite nusileisti į jo papėdę ir paklaidžioti samanomis ir žole apaugusioje akmenynėje. Einant tolyn tarpeklis vis siaurėja ir tenka lipti aukštyn.

Tarpeklio gale laipteliai veda žemyn į nerealaus gražumo Grótagjá olą. Tiesą sakant, tai visa susijungusi požeminė, vandeniu apsemtų uolų sistema.
Deja, dabar eiti į šį vandenį draudžiama. Kartą šiukšlinančių ir gamtinius reikalus čia atlikusių durnių turistų nebeapsikentę islandai užrakino patekimą į šią olą. Kadangi čia uždara sistema, tai žmonių šiukšlių ir ecoli bakterijų dėka pakito ir natūrali vandens ekosistema, kuri dabar žmonėms net pavojinga.

Jums rodome guidetoiceland.is fotografiją.
O Games of Thrones gerbėjams gali būti įdomu, kad šioje oloje filmuota Jon Snow ir Ygritte maudynių scena.


Hverfjall krateris

Neįtikėtinai įspūdingas 1km skersmens sprogimu išsiveržusio ugnikalnio krateris, vienas didžiausių tokios rūšies kraterių pasaulyje. Lipam žiūrėti?!

Palipame apie 150 m. byrančiais lavos akmenukais aukštyn iki kraterio krašto ir nespėjame iš nuostabos išsižioti, kai gauname susipažinti su dar vienu islandišku reikalu - iš kojų verčiančiu vėju. Ojojoj, reikėjo sunkesnę kuprinę užsidėti - baisu, kad nenuneštų! Abu einame pirmyn kaip balionai, nes vėjas pripučia pilnas striukes :)
Islandai sako, kad šis simetriškas krateris pats gražiausias saloje. Hm... Profesoriškai suraukę kaktą pamąstome ir manome, kad jis tikrai gražiausias. Iš visų keturių mūsų iki šiol kada matytų kraterių :)

Pasak geologų šis ugnikalnis pelenais pokštelėjo prieš 2800 - 2900 metų.

Summa summarum:
užtrukome 1:15 val., 146 m. aukštyn, 5,2 km trasa.


Namafjall terminio aktyvumo zona

Šis ryškiai žydras, karštas, siera smirdintis ežeriukas yra prie pat Namafjall. Bet taip ir nepažiūrėjome jo pavadinimo. O gal čia ir pats didysis Myvatn ežeras? Nežinome, bet unisonu šaukiame, kad sustoti prie jo - būtina!

Ir čia jau būtų pats laikas pamėgti sieros kvapą :) Nes artimiausias kelias valandas jį vis jausite. Bet jeigu nesate ypatingai jautrūs, viskas bus gerai. Einame pasivaikščioti po terminio aktyvumo parkelį (viso šiai zonai priskiria 4 kv. km.), kurį islandai vadina Velnio virtuve :)

O Velnio virtuvė todėl, kad čia žemė verda ir burbuliuoja, iš jos ūždami veržiasi karšti garai, žemė nusidažiusi visokiausiomis spalvomis, beje, nepamirškite žaviojo sieros aromato! Traukite pilnus plaučius :)

Matote, kad šis ūžiantis bokštas - žmogaus rankų darbas. Kad žioplinėjantys turistai iš nuostabos praradę budrumą neįmaknotų į kokią garų peklą. Prie burbuliuojančių ar karštų purvo, garų, vandens ruožų taip pat įrengti takeliai, apsauginės juostos. O kad nuramintų drąsuolius, ženklai perspėja, kad užlipus sportbačių padai lydosi.

Įdomu po velnio virtuvę pavaikštinėti, bet nosis jau kviečia akis žiūrėti tolyn, kur kelias ir sėsti į mašiną.


Viti krateris Krafla zonoje

Ei! Taigi koks stebuklas! Žiūrėkit, radome debesų fabriką!

Šiose apylinkėse (apie 10 kv. km. plotas) vis dar labai aktyvūs geoterminiai ir seisminiai procesai. Ši teritorija vadinasi Krafla kaldera. Pasak Wikipedijos, kaldera – plati stačiašlaitė dauba ugnikalnio viršūnėje, susidariusi, sprogus užsikimšusiai kalderos tipo ugnikalnio stemplei arba įgriūnant ugnikalnį sudarančioms uolienoms.
Pasidairėme prie kalderos kraterio Viti, kurio gilumoje telkšo gražus žalsvas ežeriukas.

Dabar vaikštant kraterio kraštu sunku patikėti, kiek veiksmo čia būta - žmonių matyti ir aprašyti bent 29 išsiveržimai, o bent dukart istorijoje rimtas veiksmas vyko ištisus penkerius metus beveik be pauzių. Žemiau Wikimedia Commons ir icelandictimes.com 1984 m. išsiveržimo nuotraukos.

Na, kam dabar nepatinka Lietuvoje gyventi? :)

Taip pat Jūsų akims pateikiame vaizdą, kas atsitinka, kai Jūratė ko nors pykteli :)

O iš tiesų čia - jėgainė, kuri nepaisant visų šalia vykusių kataklizmų sėkmingai veikia nuo 1977 m.


Leirhnjukur lavos laukai

Likusią dienos dalį praleidome vaikščiodami po Krafla kalderos pakankamai šviežios lavos laukus (tik apie 30 metų!).
Turbūt verta pasakyti, kad jeigu šios vietos nuotraukų ieškosite internete, rasite daug ryškesnių ir spalvingesnių vaizdų. Mes laikomės kito principo - vaizdų papildomai negražinti, viskas ir taip nerealiai gražu!!!

Visi šie terminio aktyvumo, įvairiaspalviai mineralų nudažyti laukai susiformavo per gerus dešimt metų. Čia pasivaikščioti gali ir tie, kurie jautresni sieros kvapui, nes jo beveik nėra. O burbuliuojančių ar šnypiančių balų ar olų - apstu.

Dažniausiai bet koks vanduo, kurį čia sutiksite bus verdantis arba bent karštas, rūgštinis arba pavojingos mineralizacijos. Taigi negerkite iš balutės, velniai žino kuo pavirsite :)

Geologai Jums turbūt išvardintų kiekvieną mineralą, pagal spalvą, kuria jis nudažo žemę. Mes tiek giliai nepasidomėjome, tiesiog mėgėjiškai spiginome ir galveles į šonus lingavome.

Beje, ko mes čia keliaudami nežinojome - kažkur čia yra lavos urvas. Vėliau gyvenime tokius pamatysime Galapaguose, kur nusitrenksime per pusę Žemės - įspūdingas dalykas. Bet gal Jūs keliaudami Islandijoje būsite labiau informuoti nei mes ir aplankysite, tuomet labai lauksime įspūdžių.

Alvydas - puikus kamufliažo meistras - šauniai susilieja su bet kokia aplinka.
Jeigu jau nuo kokios uolos kada nukristų, tektų ir man iš paskos su savo ryškia striuke šokti, o tai niekas niekada jo nerastų...

Mamos, dabar tik be nereikalingo strioko, prašytume. Juokaujam :)



Patiko? Nepatiko? Mums įdomu, ką jūs galvojate ;)



Naujausi įrašai

Žygis per pūgą ir Reynisfjara paplūdimys

Kam patinka nukritę lėktuvai ir žygis per pūgą? JAV karinio jūrų laivyno lėktuvui baigėsi degalai ir jis sudužo juodajame Sólheimasandur paplūdimyje. Kas iš jo liko? Einame pažiūrėti ir mes :)

Arkliai ir kriokliai

Ar žinote, kad islandai turi 46 žodžius sniegui apibūdinti? Nemažai. Kaip ir sniego :) Šįryt išvažiuodami susipažinome su iki šiol mums nematyta sniego rūšimi.

Drąsuoliai atvyko. Pirma susipažinkite su oru

Į gražiąją salą nusileidome vakar vakare, gavome mašiną ir jaukią nakvynę su į langą barbenančiu lietumi ir vis prasisukančiu švyturio spinduliu. Pirma naktis - lyja ir debesuota, t.y. šansai pamatyti pašvaistes nuliniai. Einame miegoti.

Besivaikant šiaurės pašvaistes arba Islandija žiemą

- Kur? Į Islandiją? Bet juk ten šalta!!
- Aha, bet ne taip smarkiai kaip Jūs galvojat. Be to, mes norim šiaurės pašvaistes pamatyt ;)

Trumpai apie islandų maistą ir ne tik

Islandai - šiauriečiai prie jūros, taigi ir jų tradicinis maistas atitinkamas - kad sotu būtų. Daug jūros gėrių, daug avienos, ir šalia - viso kito įmanomo pasaulio maisto: nuo picos iki suši.

Pagulėkim karštame upelyje?

Tinginio diena!
Malonu, malonu... :) Na nebus kad jau taip visai visai tinginio, bet bus gerai!

Griaustinio dievo draustinis - Thorsmork

Dar vienas gražus šviesus rytas, kai kylame anksčiau ir lipame į atsparųjį autobusą - važiuojam į šalies gilumą. Tikslas - Thorsmork slėnis, draustinis.

Diena paveiksle - Landmannalaugar!

Kam Islandija jau patiko, šiandien garantuotai negrįžtamai įsimylės!