Krioklių karalius, jo brolis, daaug žvyrkelių ir netikėtumas

Gerą dieną!
Varom naujų grožių žiūrėti? :)

Nugi sėskit į mūsų rudai-pilkai-baltai purviną kažkada Žaibą (mašiną) ir varom!
Šiandien programoje nedaug, bet smarkiai :) Du kriokliai: Dettifoss ir Selfoss, Hljodaklettar uolos ir Asbyrgi kanjonas. Ir kam užteks kantrybės skaityti iki galo, bus netikėtumas. Netikėtas milžinas :)

Kad paminėjome kantrybę... tai ta tema ir pratęskime...

Iš mūsų svečių namų iki pirmo tikslo veda du keliai F862 ir F864. F raidė reiškia, kad šis kelias yra žvyrkelis, t.y. Fu koks kelias :)
Iki Detifoss krioklio galite privažiuoti iš abiejų pusių: rytinės ir vakarinės. Kai čia važiuosite, būkite labai dėmesingi, kuriuo keliu jus ves. Nežinia kokiais būdais, mūsų kelias nuvedė prie vakarinės pusės, nors rytinė mums buvo arčiau ir geresnis kelias. Ir tu rūpuže, kaip mano baba sakydavo, negana jau F žvyrkelio, tai dar koks tas kelias buvo!..
Žiopliai mes, reikėjo atidžiau pasižiūrėti.

Nuotraukose - geresnės vietos, nes kur buvo prasčiausiai jau niekas neberizikavo Alvydo nervų stiprumu, kad dar "sustok, nufotkinsiu" leptelti. Tiesiog tyliai laukėm tų ~25 km pabaigos. Supratom, kad mūsų škrabalas tokių kelių čia jau nemažai matė :)

Beje, Islandijoje visada verta pasitikrinti ar keliai atidaryti, nes gali būti, kad dėl potvynių, nuošliaužų, vėjų, lavos ar kokių kitų nerimastingos gamtos siurprizų ir gali tekti ieškoti alternatyvių kelių.


Detifoss ir Selfoss

Ūžia iš tolo! Tik striukių nepamirškite, nes purslų gausite, greitai šlapi būsite.

Šis monstras - pats galingiausias krioklys Europoje (kai kurie šaltiniai taip teigia). Jis apie 45 m. aukščio, 100 m. pločio, bet kas svarbiausia - kiek vandens juo teka!
193 KUBINIAI METRAI PER SEKUNDĘ, t.y. tiek, kiek vidutinė lietuvių šeima sunaudotų per daugiau nei 4 metus. Čia tiek nugarma kiekvieną sekundę. Tris kartus skaičiavau!

Dettifoss'ą maitina vieno didžiausių Europoje ledynų masyvų - Vatnajokull vandenį nešanti upė, kurios pavadinimas galėtų būti linksmas lietuviško liežuvio lankstumo išbandymas :) Jökulsá á Fjöllum :)
Iš čia matyti ir kitas krantas, tikiu, kad ir iš tenai vaizdas nerealus.
Prie šio galiūno vaikščiojame vienudu - nesutikome nė vieno žmogaus.

Nuostabi sala ir jos gamta. Dar niekur ir niekada nebuvome matę tokios įvairiausios ir turtingos gamtos, negalime atsistebėti ir atsidžiaugti šia kelione. O dar tik ketvirta diena!

Pilnas akis ir ausis prižiūrėję ir priklausę galingojo Detifosso, einame ieškoti jo brolio - netoliese, aukščiau upėje ūžia kitas krioklys - Selfoss. Iki jo reiks paeiti apie 10 min., važiuoti nereikia. Grįšite į tą patį parkingą.

Šįkart rekomendacijos vienareikšmiškai rekomenduoja lankyti rytinį krioklio pakraštį. Jis - gerokai žemesnis, nors atrodo platesnis.

Labai gražiai žiūrisi lygūs ir statūs krantai - vėl tos pačios bazalto kolonos. Būtų Selfossas kur toliau, ne monstro Detifoss šėšėlyje - žmonės aikčiotų ir girtų. O dabar nabagas gerokai mažiau dėmesio sulaukia. Nepelnytai, sakytume. Nes tikrai gražus krioklys. Va čia dronas kaip praverstų...

Taip pat verta atkreipti dėmėsį, kad Islandijoje yra ir miestukas Selfoss. Vis pasitaiko nepatenkintų turistų, kurie ten neranda krioklio, taigi būkite atidūs ir neapsigaukite.
Apsauginiai barjerai sustabdo tolokai nuo krioklio, taigi dar kiek pastrypinėję sukamės atgalios, nes trauksime toliau į šiaurę link Asbyrgi kanjono.

Pasidžiaugę nuostabiu islandų principu - nemokamu parkingu, sukam atgalios į pamėgtąjį žvyrkelį, kurį šį kartą lengviau iškęsti. Kai žinai kada galas, bet koks košmaras lengvesnis :) O pasukus link Asbyrgi, sudomina kitas, lankytiną vietą žymintis ženklas.
- Sukam? - susižvalgome.
- Bandom!


Hljodaklettar

Ir kaip gerai padarėme! Iš pagrindinio kelio išsukti tikrai nedaug, ko tikėtis - nežinojome, todėl buvome laaabai maloniai nustebinti. Pražygiavę takeliu pro krūmynus pamatėme neįtikėtinas senos lavos sukurtas uolas, jas dar kartais vadina Echo Rocks (Aido uolos). Kodėl? Tiksliai nežinome. Bet gal dėl jų kiek atsikartojančių, kiek išsiskiriančių formų, panašiai kaip aidas atkartoja, bet kiek ir iškreipia garsą.

Kaip matote nuotraukose, oras tądien nebuvo itin palankus gražioms fotografijoms pyškinti, o mes jų dar ir netobuliname... Tačiau vaizdas čia tikrai magiškas, atrodo lyg eitume aplink kokios trolių, fėjų pasakos dekoracijas. Labai įdomios formos, spalvos, aukščiai...

Šias skulptūras sukūrė dar viena populiari islandijos skulptorė - vėstanti lava :) O žmonės jos kūriniams ir pavadinimus sugalvojo: pilis, trolis, bažnyčia. Nesunkiai suprasite, kas yra kas.

O čia vaizdas iš kiek galėjome toli (norint dar toliau būtų tekę nuo uolos šokti) - tas rūžavas kleckas viduryje - Jūratė. Va tokie čia ir dyžiai...


Asbyrgi

Pavažiavome dar 20 minučių ir čia turėjo būti ilgesnis haikas. Bet oras visai pagedo - kapsi lietus, o ir pats kanjonas... toks.. na labai jau nedaug to įspūdžio... Bet jau esame čia, tai negi važiuosi į viešbutį makaronų virti, kai dar visas gabalas dienos prieš akis? Aišku ne! Taigi lendame į neperšlampamas kelnes, į kuprinę susipakuojam extra striukes ir einam.

Jums išrinkome vieną įpūdingiausių kadrų. Nelabai įspūdinga, ar ne? Pavaikštinėję valandėlę nutarėme, kad nesuprantame patys kas mus užbūrė, kad šią vietą įtraukėme į savo planą ir, kad pats laikas galvoti kažką kito :)

Beje, kas tikrai gero čia įvyko - iki soties prisikirtome mėlynių :)


Gentle giants - švelnūs milžinai

Nėra to blogo, kas neišeitų į gera, sako lietuvių liaudis. Taip ir padarėme - sugalvojome naują planą. Husavik miestelyje užsukome į banginių stebėjimo turų organizatorių Gentle Giants biurą ir, po poros valandų, jau supomės Arkties vandenyno bangose vos 50 km nuo poliarinio rato!
Tokios pramogos savo plane neturėjome, bet kai sužinojome, kad islandai šiai pramogai nenaudoja jokių radarų, sonarų ar kitų padargų, t.y. netrikdo gyvūnų, nutarėme išbandyti savo laimę.

Ir trumpai apie kuprotuosius banginius (Humpback Whale). Jie yra vieni mažesnių banginių, ilgis - 13-17 metrų, sveria 25-40 tonų. Gyvena iki 95 metų. Kadangi banginiai kvėpuoja oru, jiems vis reikia iškilti į paviršių. O tuo metu laivelyje tupintys mažesni žinduoliai kaip tik ir turi progą jais pasigrožėti. Išnėręs banginis į orą išpurškia debesį vandens purslų. O kas pirmas juos pamato - rikteli, atkreipia dėmesį ir kapitonas plukdo laivelį artyn. Mūsų stebėtas gražuolis išnerdavo kas 7 minutes, taigi žinojome, kada galima pailsinti akis, o kada jau akylai dairytis.

O laimės išbandymai čia buvo du: ar pasiseks pamatyti banginį ir ar pasiseks išvengti jūros ligos.
Išplaukdami susirengėme beveik viską, ką turėjome, nes jūroje bus gerokai vėsiau, taip pat gavome šiuos puikius, vėją ir vandenį sulaikančius, stilingus kombinezonus.

Mums pasisekė - vienas kuprotasis banginis visą valandą noriai nardė netoliese mūsų!
Į šiuos vandenis milžinai atplaukia maitintis kriliu ir planktonu - smulkiais vėžiagyviais, kurių čia itin daug, nes jiems patinka saulės šviesa. Priminsime, kad esame netoli poliarinio rato, kur dienos vis dar labai ilgos - apie 14-15 valandų.

Mes nieko nefotografome ir nefilmavome - mėgavomės momentu. Ir, galiausiai, ką ten tuo savo telefonėliu nufotografuosi... Ką matėme profesionalas P. Mocsonoky tame pačiame Husavike tik 20 dienų vėliau užfiksavo šiuos kadrus - itin panašu į tai, ką matėme ir mes.

Kartais banginiai iššoka į orą. Mokslininkai spėlioja kodėl. Populiariausia versija - todėl, kad jie tai gali ir tai smagu :) Banginiai yra draugiški ir smalsūs gyvūnai. Kai nėra rimtai užsiėmę valgymu, kartais plaukia arti laivų ir smalsauja, bendrauja. Todėl jie maloniai ir vadinami švelniais milžinais.
Aktyviai maitindamiesi banginiai savo išraiškingas uodegas, kupras ir pelekus demonstruoja neilgai. Kelis kartus apsivertę jie neria gilyn. Prieš tai pamojuoja savo dailiomis uodegomis.

Kuprotųjų banginių skiriamasis ženklas - jų uodegos peleko raštai. Kiekvieno gyvūno raštas yra vis kitoks, kaip mūsų pirštų antspaudai. Tyrimais užsiimantys islandai suskaičiuoja, kad per metus jų krantus aplanko apie 700 šių gyvūnų.

Tik 1986 m. žmonija susiprotėjo ir po šimtmečių banginių žudymo sutarė jų nebemedžioti komerciniais tikslais. Kai kurioms rūšims, šios žinios jau per vėlai, pvz. pavojingai mažoms populiacijoms saugomų mėlynųjų banginių, ar pilkųjų banginių, kurių pasaulyje suskaičiuoja vos 200... Gerai yra tai, kad šis draudimas jau davė gerų rezultatų ir Pietinių tikrųjų banginių populiacija labai pagausėjo ir išnykimas jai nebegręsia.
Kaip bebūtų, komercine medžiokle toliau užsiima Norvegija ir Islandija, teigiama, kad moksliniais tikslais dangstosi Japonija. Gėda.
Kam įdomu - plačiau https://wwf.panda.org/discover/knowledge_hub/endangered_species/cetaceans/threats/whaling/

Dienai prasidėjus negalėjome nė tikėtis, kad ji padovanos tokį siurprizą - susitikimą su banginiais! Fantastika!
Truputį gaila, kad vienai keliauninkei po to pasimatymo ant bangų buvo nelabai gera. Paskutines 40 min. plaukimo namo teko tartis su savimi, kad nereikia šerti žuvelių, joms jau kiti šėrikai dosniai duoda :)
Bet grįžus ant tvirtos žemės gražuolyje Husavike nabagėlio savijauta ir nuotaika netruko pasitaisyti.Naujausi įrašai

Trumpai apie islandų maistą ir ne tik

Islandai - šiauriečiai prie jūros, taigi ir jų tradicinis maistas atitinkamas - kad sotu būtų. Daug jūros gėrių, daug avienos, ir šalia - viso kito įmanomo pasaulio maisto: nuo picos iki suši.

Pagulėkim karštame upelyje?

Tinginio diena!
Malonu, malonu... :) Na nebus kad jau taip visai visai tinginio, bet bus gerai!

Griaustinio dievo draustinis - Thorsmork

Dar vienas gražus šviesus rytas, kai kylame anksčiau ir lipame į atsparųjį autobusą - važiuojam į šalies gilumą. Tikslas - Thorsmork slėnis, draustinis.

Diena paveiksle - Landmannalaugar!

Kam Islandija jau patiko, šiandien garantuotai negrįžtamai įsimylės!

Geizeris, krioklys ir fėjų pieva

Daugeliui žmonių paklausus apie Islandiją viena pirmų ateinančių minčių - geizeriai. Po ugnikalnių ir ledynų. Mes jau 10 dienų šioje saloje. Tai gal pats laikas juos jau ir pamatyti?

26 krioklių diena

Turbūt sutiksite, kad islandiški kriokliai yra aukščiausio lygio krioklių etalonas. Kad vertinama imtis būtų statistiškai patikima, šiandien eisime palei upę, kur mums pažadėti net 26 kriokliai!

Juodas paplūdimys, kriokliai ir kas žinoma tik vietiniams

Šiąnakt nakvojome islandų fermerių naumuose. Šaunuolis šeimininkas Andres, pasiteiravęs koks mūsų planas, davė porą patarimų - tik vietiniams! (bent tuo metu) žinomų vietų. O tai gi visada smagiausia!

Ant ledyno

Ar buvote kada pasivaikščioti ant ledyno? Ne? Tai varom kartu!
Būtent tokia pramoga šiandienos plane - oi kaip laukiam, nenusėdim!