Besivaikant šiaurės pašvaistes arba Islandija žiemą

Kur buvę, kur nebuvę, o mūsų kelias vėl į šiaurę suka. Sutinkam, kad kažkiek nenormalūs mes, bet ką padarysi - visi savaip išprotėję. Suprantame, kad daugumai žiemą keliauti į snieguotas vietas priimtina tik su slidėmis ar snieglente, bet... gal pavartykite šiuos puslapius ir rasite dar ką žiemiško ir gražaus.
Du metus svajojau keliauti į šiaurę stebėti šiaurės pašvaisčių. Kartą teko tą stebuklingą reiškinį Islandijos danguje matyti, labai norėjosi dar. Kai ilgai kantriai laukę pagaliau jau suplanavome kelionę, pasaulyje įsisiautėjo Omicronas, bet statistika ir drąsa jau ėmė viršų - prasitestuojam ir keliaujam. Tik realybė nebuvo tokia sklandi kaip planas. 2 paros prieš išvykimą testas pasakė, kad vienas iš mūsų turime covidą, kitas - ne. Išbandžius visus įmanomus testus, visgi nutarėme elgtis atsakingai ir neskristi. Nukabinę nosis namie laukėme ligos, bet jokie covido simptomai taip ir nepasirodė. O Alvydas nė neužsikrėte, nors nuo "savo koviduko" nesiizoliavo ir meiliai glaudė šalia kaip visada. Paliūdėjome, bet nesiskundžiame. Ta bjaurybe taip "prasirgti" yra tikra dovana. Iškėliau teoriją, kad ne ligą, o prieš porą sav. gauto trečio skiepo galiukus man tie testai pagavo.

Praėjo mėnuo, atėjo vasaris ir bandome antrą dublį - šįkart abiejų testai neigiami, tikrai ramūs - kelionė įvyks. Ir islandai mažą dovaną paruošė - mūsų atvykimo dieną pas juos atšaukė VISUS covido ribojimus šalyje - jokių testų atvykstantiems, jokių kaukių, jokių 2 m. atstumų. Nutarė, kad covidas bus traktuojamas kaip endeminė liga ir visi turės išmokti su juo gyventi, nes sunkiai sergančių beveik nėra.


Klimatas ir dienos ilgis

Priešingai, nei mes įsivaizduojame, Islandijoje žiemą nėra baisiai šalta. Nors Poliarinis ratas labai arti, bet čia ne Sibiras. Salos klimatą labai sušvelnina Golfo srovė, taigi vasaros maloniai vėsios, žiemos irgi nešaltos. Dažniausiai gruodį - vasarį temperatūra bus apie 0 laipsnių C. Šiaurinėje salos dalyje būna nukrenta ir iki -20C, bet tokie atvejai reti. Apsidžiaugę nepamirškite, kad visgi Islandija Atlanto vandenyne, taigi vėjas - čia karalius. Stiprūs vėjai gali atnešti gūsius, kritulius, audras ir gerokai atvėsinti jutiminę temperatūrą. Ir tokie oro pokyčiai gali būti labai netikėti.

Kitas svarbus dalykas - dienos ilgis. Žiemą šviesaus paros meto gali būti 4-5 valandos. Pvz.:
Gruodžio 1 d. saulė kyla 10:45, o leidžiasi 15:45,
Sausio 1 d. saulė kyla 11:20, o leidžiasi 15:40,
Vasario 1 d. saulė kyla 10:10, o leidžiasi 17:15.
Mums būnant ten prasidėjo kovas ir dienos gavosi jau tikrai ilgos - saulė nuo 8:35 iki 18.45!


Vairavimas žiemą

Kadangi visi esate iš šalies kur būna ir sniego, ir ledo, visiems žinomų dalykų nė neminėsime (stagiai nestabdyti, slystant nesukioti vairo ir t.t.)
Ką verta žinoti - visais metų laikais verta, o žiemą būtina pasitikrinti kelių būklę ir orų prognozę, situaciją. Geriausi šaltiniai: vegagerdin.is arba en.vedur.is Ten daug įvairios naudingos info, yra ir jų appsai.

Dauguma F kelių (neasfaltuoti) žiemą uždaryti arba sunkiai pravažiuojami.
Žiemą reikalingas 4 ratais varomas automobilis. Mažos mašinytės yra tiesiausias kelias nuslysti ar būti nupūstam nuo kelio. Net autobusus su visais turistais yra nupūtę.

O tokiu atveju labai svarbu pasidaro draudimas. Dauguma keliautojų sako, kad kokį draudimą benusipirksi, Islandijoje tau visvien bus šikna, jeigu kas atsitiks. T.y. jeigu nebus sužeistų, pagalbos gali tekti laukti ilgai ir po to, už labai daug net "Uber All Inclusive Mega Platinum +" draudimo nedengiamų žalų pačiam susimokėti (pasirodo!).

Ir visada lipdami iš mašinos prilaikykite dureles!!!
Ne tik dureles pasaugosite, bet ir patys turite šansą šalia mašinos neišsitiesti, nes islandai neskrupulingi - net prekybcentrių parkingai gali būti grynas ledas - niekas nesiparina valyti.

Jeigu pas mus kokiam mieste būtų tiek ledo aikštelėse, parkinguose ant šaligatvių, tikrai lietuviai miesto merą ant rankų nuneštų ir nulinčiuotų. Nu gerai, bent jau Facebooke, tai tikrai :) O čia žmonės nevargsta - matote - yra žiema, sninga ir lyja kasdien kelis kartus, tai apsiaukite normalius batus ir nesinervinkite. Viskas.

********
Deja išvykstant į Islandiją ramybės nebuvo daug.
Dieną prieš kelionę ryte visi sužinojome, kad Putino armija įsiveržė į Ukrainą. Svarstėme ar mums skristi į kelionę. Ir nutarėme, kad taip. Esame pilni vienybės, brolybės ir palaikymo Ukrainos žmonėms... Tačiau ne daug ką galime padaryti. Iškart paaukojome VšĮ „Mėlyna ir geltona“, o ką daugiau?.. Kiekvieną dieną kelionėje vakarop atvažiuodavome į viešbutį ir panirdavome į telefonus sekdami žinias.Patiko? Nepatiko? Mums įdomu, ką jūs galvojate ;)Naujausi įrašai

Žygis per pūgą ir Reynisfjara paplūdimys

Kam patinka nukritę lėktuvai ir žygis per pūgą? JAV karinio jūrų laivyno lėktuvui baigėsi degalai ir jis sudužo juodajame Sólheimasandur paplūdimyje. Kas iš jo liko? Einame pažiūrėti ir mes :)

Arkliai ir kriokliai

Ar žinote, kad islandai turi 46 žodžius sniegui apibūdinti? Nemažai. Kaip ir sniego :) Šįryt išvažiuodami susipažinome su iki šiol mums nematyta sniego rūšimi.

Drąsuoliai atvyko. Pirma susipažinkite su oru

Į gražiąją salą nusileidome vakar vakare, gavome mašiną ir jaukią nakvynę su į langą barbenančiu lietumi ir vis prasisukančiu švyturio spinduliu. Pirma naktis - lyja ir debesuota, t.y. šansai pamatyti pašvaistes nuliniai. Einame miegoti.

Besivaikant šiaurės pašvaistes arba Islandija žiemą

- Kur? Į Islandiją? Bet juk ten šalta!!
- Aha, bet ne taip smarkiai kaip Jūs galvojat. Be to, mes norim šiaurės pašvaistes pamatyt ;)

Trumpai apie islandų maistą ir ne tik

Islandai - šiauriečiai prie jūros, taigi ir jų tradicinis maistas atitinkamas - kad sotu būtų. Daug jūros gėrių, daug avienos, ir šalia - viso kito įmanomo pasaulio maisto: nuo picos iki suši.

Pagulėkim karštame upelyje?

Tinginio diena!
Malonu, malonu... :) Na nebus kad jau taip visai visai tinginio, bet bus gerai!

Griaustinio dievo draustinis - Thorsmork

Dar vienas gražus šviesus rytas, kai kylame anksčiau ir lipame į atsparųjį autobusą - važiuojam į šalies gilumą. Tikslas - Thorsmork slėnis, draustinis.

Diena paveiksle - Landmannalaugar!

Kam Islandija jau patiko, šiandien garantuotai negrįžtamai įsimylės!